Nu lanserar vi starkare inloggning på UC.se
2017-11-13

Hög säkerhet har alltid legat mig och UC varmt om hjärtat. Du ska inte bara kunna använda dina tjänster för att driva din affär utan också göra det så tryggt som möjligt. Så nu lanserar vi starkare inloggning på UC.se med hjälp av så kallad tvåfaktorsautentisering. Vad är det och hur fungerar det tänker du kanske? Låt mig berätta!
Vi är jätteglada att nu kunna erbjuda starkare inloggning på UC.se. Tvåfaktorsautentisering är en teknik som blir allt mer populärt på nätet, i allt från företagstjänster till inloggning i ditt privata mejlkonto. Med hjälp av tvåfaktorsautentisering kan du förhindra att någon kommer över dina inloggningsuppgifter och med uppgifterna kunna logga in på ditt konto.
Tekniken fungerar så att du med hjälp av en app i din mobiltelefon genererar en engångskod just för din inloggning. Det kan låta krångligt men jag lovar dig att det inte bara är enkelt utan också säkert. Här har vi illustrerat hur det fungerar med en bild:
Du fyller som vanligt i dina användaruppgifter och ditt lösenord som tidigare. Med hjälp av appen Google Authenticator eller Microsoft Authenticator genereras då en engångskod som du sedan fyller i på UC.se. Sen är det klart! Enkelt, tryggt och säkert.
Vill du komma igång med tvåfaktorsautentisering, läsa om tekniken eller våra andra inloggningsalternativ såsom BankID? Vi har satt upp en sida på UC.se där du kan läsa mer och hitta den lösning som fungerar bäst för dig. Du hittar också de vanligaste frågorna om inloggning på UC.se och andra frågor som är kollade till våra tjänster.
Läs mer om tvåfaktorsautentisering här!
Hälsningar
Gabriella
Fler inlägg av Gabriella
- Intervju med KTH-professor om ansvarsfull kredit
- Intervju med Gimi om ungdomars privatekonomi
- Intervju med Jennie från DanskeBank
- Överskuldsättning som samhällsutmaning
- Almedalsveckan 2022
- UC-dagen 2021
- Så kan vi rädda fler unga från skuldfällan
- Finansinspektionen vill att långivare ska se svenskarnas skulder
- Allt fler unga hamnar i skuldfällan tack vare SMS-lån och mobillån
- Dags att skärpa marknadsföringen av konsumtionslån